Bölge

Burhaniye’nin sevimli bir beldesi olan İskele Mahallesi, özellikle yaz aylarında ziyaretçilerin gözdesidir. Büyükçe sayılabilecek balıkçı barınağının kıyısında bulunan belde’de keyifli cafe ve balık restoranları bulunmaktadır. Beldenin en belirgin noktaları, balıkçı ve kadın heykelinin bulunduğu park ve eski zeytinyağı fabrikasıdır. The Marina Hotel beldenin merkezi konumunda, beldenin tüm belirgin nokta ve hizmetlerine yürüme mesafesindedir.

Burhaniye’nin tarihi, M.Ö. 1400’lere uzanıyor!

Bölgede, MÖ 1400’lerde, Mysia halkı tarafından bir kent inşa edilmiş. Kente Adramitteion ismi verilmiş. Bu ismin de Lidya Kralı Adramis’ten geldiği sanılıyor. Tarihçiler, ilçedeki ilk yerleşimin, Ören’in hemen yan koyu olan “İskele bölgesi” ve civarında olduğunu söylüyor. Ayrıca, gene yaptıkları araştırmalar sonucunda, eski devrin en büyük mahkemesinin, Adramitteion kentinde olduğunu savunuyorlar. Hatta, bazı kaynaklar “Bölgedeki ilk anayasa mahkemesi bu kenttedir” diye daha kesin konuşuyor. Bölge, Roma dönemindeki piskoposluk merkezlerinden biri olmuş. Bizans döneminde, eski parlak günleri bitmiş. Beylikler sonrasında, 1323’te Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmış. 19’uncu yüzyılda, Sultan Abdülhamit’in oğluna ithafen de “Burhaniye” adını almış.

Ne yapılır?

Aylardan haziran – temmuz – ağustos ve eylül ise dünyanın en yüzmeli-kulaçlı tatili sizi bekliyor. Ama aylardan mayıssa sahilde yürüyüş yapmayı, bu zeytin ve zeytinyağı memleketinin yöresel küçük lokantalarını keşfetmeyi, Karaağaç ve Bostancı köylerindeki kaplıcaları ziyaret etmeyi, Madra Dağı’nda günü birlik trekking turlarına katılmayı ya da ilçe merkezinden kalkan günübirlik turlarla Ayvalık – Kaz Dağları ve Çanakkale’ye gitmeyi düşünebilirsiniz.

Rezervasyon Yap